Anthony Joshua: Zlatý kluk z Watfordu

14. ledna 2018 v 0:24 | Jiří Průša
ANTHONY JOSHUA!

Současný král těžké váhy, celým jménem Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua se narodil 15. října 1989 ve Watfordu ve Velké Británii. Nigerijské matce a otci nigerijsko irského původu.

Prožil část svého dětství v Nigerii, ale ve dvanácti letech se natrvalo s matkou usadili v británii aby mohl navštěvovat střední školu ve Watfordu.

Od útlého věku byl předurčen pro profesionální sport. Měl přirozený talent. Byl nejen nadějný fotbalista ale i atlet. V 15 letech běhal stovku za 11 vteřin.
Z nudy se věnoval i boxu, ke kterému ho přivedl jeho bratranec Ben Ileyemi když ho dovedl do tělocvičny Finchley v severním Londýně kde trénoval i Dereck Chisora. Ileyemi v roce 2013 odboxoval 3 vítězné zápasy mezi profesionály v křížové váze.

Při jednom z fotbalových zápasů měl AJ první potíže se zákonem, zmlátil soupeře který mu naskočil na záda.
S matkou se přestěhovali do Readingu kde i když to nebyl takový raubíř jako např. Mike Tyson, pokračovali potíže se zákony.
Policie našla při silniční kontrole na zadním sedadle jeho vozu vojenskou nádobu plnou konopí. Byl obviněn z dealování a dostal podmínku, prospěšné práce a elektronický náramek.
V rámci prospěšných prací pomáhal seniorům na zahradě domova důchodců. Tam si uvědomil hodnotu života a vedle zednického řemesla které se vyučil, se začal naplno věnovat boxu.
Mezi amatéry jeho jméno získávalo zvuk, Joshua vyhrál Haringey Box Cup 2009 a 2010. Seniorský šampionát ABA 2010. I když měl za sebou pouhých 18 zápasů nabízeli mu 50 000 liber za vstup mezi profesionály, Anthony odmítl, nešlo mu o peníze, toužil po medailích a po Olympiádě.
V roce 2010 vyhrál už jako člen britské reprezentace šampionát Velké Británie.
V roce 2011 byl jmenován amatérským boxerem roku s bilancí 40-3 (porážky - Dillian Whyte, Mihai Nistor a Magomedrasul Medzhidov)
Právě prohrou s posledně jmenovaným přišel o titul amatérského mistra světa, ale stříbrnou medailí si zajistil účast na domácích Olympijských hrách v Londýně. O které málem přišel kvůli už zmíněnému incidentu s konopím když mu britská federace vystavila stopku. Nakonec pomohla přímluva jeho současného kouče Roba McCrackena, který tehdy vedl britskou reprezentaci a AJ mohl na olympiádě startovat.
Jeho spanilá jízda turnajem vynesla británii teprve druhé boxerské olympijské zlato v historii. ( Lennox Lewis startoval za Kanadu - pozn. autora) Ve finále Joshua porazil itala Roberta Cammarellea. Italský tým podal na rozhodnutí soudců stížnost, ale IBA výsledek potvrdila.
Joshua v amatérském ringu dosáhl všeho, nebylo nač čekat, šlo se mezi profesionály.
Profesionální kariéru začal stejně fenomenálně jako ukončil tu amatérskou. Až patnáctý soupeř - Dillian Whyte (ano ten Whyte který Joshuu porazil mezi amatéry) s ním dokázal dojít dále než do třetího kola. V zápase který byl vyhlášen RING magazinem jako duel roku 2015, Joshua v sedmém kole uspal Whyta pravým zvedákem. Jeho bilance v tu dobu činila 15 zápasů, 15 výher, 15 knockoutů!!!
Hned šestnáctý zápas byl titulový, Charles Martin, který získal uvolněný titul IBF si Anthonyho vybral hned pro první dobrovolnou obhajobu. (Jistě díky skvělé práci Joshuova promotéra Eddieho Hearna)
AJ nedal Martinovi žádnou šanci a knockoutoval ho ve druhém kole. Stal se mistrem světa IBF těžké váhy!
S Joe Frazierem jediný, ještě jako úřadujíci olympijský šampion.

Vyšlo najevo že už má 4 měsíčního synka s instruktorkou jógy se kterou dodnes nežije ale koupil ji dům blízko domu ve kterém žije s matkou aby se mohl podílet na výchově.

Titul 2x Obhájil a to proti američanům Dominicu Breazealovi 7. kolo a Ericu Molinovi 3. kolo.

S bilancí 18-0 18 K.O. domluvili mega zápas s legendárním Wladimirem Klitschkem, který rok a půl neboxoval, protože čekal na odvetu s jiným britem který ho připravil o tituly - Tysonem Furym. Furymu ovšem byla diagnostikována bipolární porucha a tituly mu byli odebrány. Klitschko trval na tom, aby v jeho zápase s Joshuou byl mimo IBF, ve hře také titul WBA super. WBA nakonec titul do zápasu vložila a 29. dubna 2017 se odehrála epická bitva na stadionu Wembley v Londýně, kde zápas sledovalo na 90 000 diváků.
Joshua poslal Klitschka na podlahu poprvé v pátém kole, ve kterém se ovšem unavil a Klitschko zbytek kola opanoval. V šestém kole po pumelici ze zadní ruky se skácel i Joshua a byl poprvé v profesionální kariéře počítán.
AJ sbíral síly do kola číslo 11, kdy hrozivým zvedákem málem urazil Klitschkovi hlavu a po kombinaci ho znovu složil na žíněnku.
I když se dokázal zvednout byl otřesený a Joshua ho štval jako zvíře, po další kombinaci šel Wladimir znovu na zem, sice se zvedl ale už se na nic nezmohl a když ho AJ zpracovával údery v rohu, ringový sudí zápas ukončil.
Anthony Joshua se stal šampionem WBA a s jeho pásem IBF drží už dva tituly ze čtyř prestižních které uznává Mezinárodní boxerská síň slávy. (v zápase získal ještě titul IBO - pozn. autora)

Anthony Joshua se stal světovou boxerskou hvězdou. Jeho 20. zápas s Carlosem Takamem který také vyhrál TKO, (i když mírně kontroverzně- unáhleností sudího) sledovalo v Cardiffu 70 000 lidí!!!
Momentálně se nejvíc mluví o námluvách s neporaženým šampionem WBO Josephem Parkerem, se kterým by se mohl utkat v březnu a poté s dalším neporaženým knockoutérem s bilancí 39-0 38 K.O. Deontayem Wilderem.
Po trochu nudné vládě bratří Klitschků je těžká váha zase zajímavá a lákavá pro diváky.
Velký podíl na tom jistě má i Anthony Joshua!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama