Muhammad Ali - The Greatest

6. listopadu 2017 v 22:12 | Jiří Průša
Muhammad Ali - The Greatest - celým vlastním jménem: Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O'Toole Clay - +74 let - Američan - 191cm - 107kg - První profesionální zápas : 29.10.1960 - soupeř Tunney Hunsaker - vítězství na body - Olympijský vítěz z Říma 1960
Boxing record
Total fights 61
Wins 56
Wins by KO 37
Losses 5
Draws 0

Narodil se 17. Ledna 1942 v Lousville Kentucky do rodiny okrasného malíře fasád. Jako Cassius Marcelus Clay.
Když mu bylo 12 let někdo mu ukradl kolo na které si sám ušetřil. Běhal po ulicích a hledal lupiče kterého byl rozhodnutý zmlátit. Potkal ho místní policista Joe Martin který vedl boxerskou tělocvičnu. Nabídl malému Cassiovi ať svou zlobu přijde vybít tam. Kdyby jen tehdy tušil že tím začal kariéru jednoho z největších boxerů všech dob.
Cassia box zcela pohltil, trénoval a běhal kde jen mohl. Nejezdil autobusem, všude doběhl. pečoval o své tělo které považoval za posvátnou schránku. Neustále u sebe nosil lahev s vodou a v ní česnek kvůli krevnímu tlaku.
Když se dostal k prvnímu zápasu o titul mistra světa , nikdo mu nedával moc šancí. Sonny Liston byl vnímán jako hrozivý mužs drtivou ranou se kterou se nemůže nikdo měřit. Clay se choval jako blázen, neustále vykřikoval nějaké hlášky. Chtěl se dostat Listonovi do hlavy. I manželka Sonnyho se bála co se stane když její manžel vleze do ringu s tím šílencem. Sonny ovšem přípravu podcenil a vedle mladého a nevídaně rychlého Claye vypadal jako neohrabaný medvěd. Clay trefoval Listonův obličej s drtivou přesností a pravidelností že do semdého kola už odmítl nastoupit. Nepomohli mu ani nekalé praktiky kdy si nechal namazat rukavice neznámou látkou a Claye na nějakou dobu oslepil. Clay byl mistr světa těžké váhy "Král světa"
Cassius Clay k odvetě s Listonem nastoupil už jako Muhammad Ali ( jméno si změnil po konvertování k Islámu ) Zničil Listona v prvním kole tzv. neviditelným úderem. Některé názory tvrdí že Liston , který byl podezřelý že je ovládan mafií, prohrát musel a že knockoutový úder vůbec nepadl. Jiné zase že úder byl vedený zhora dolů a byl tak tvrdý že Listona uzemnil. Vznikla momentka která fotografovi vynesla věčnou slávu. Fotka na které Ali stojí nad Listonem a vyzívá ho aby vstal.
Ali dokázal poté ještě 8x obhájit než přišla rána která jeho kariéru zásadně ovlivnila a připravila svět o šampiona v nejlepších letech. Alimu byla odebrána v roce 1967 licence protože odmítl narukovat do války ve Vietnamu.
Absolvoval psychotesty a byl uznán nezpůsobilým služby pro nízkou inteligenci. Jenže velkohubý, barevný šampion byl v tu dobu velmi rasistické americe nepřípustný. Úřady rozhodli že do války narukuje. Ali prohlásil - "Když jste vy nechtěli mě, tak já teď nechci vás. Proč by měl černej bojovat za bílý proti žlutejm pro zemi kterou vzali rudejm" a odmítl nastoupit službu. To mělo za následek odebrání licence.
K titulu se dostal Jimmy Ellis od kterého si ho bez větších obtíží převzal jistý Joe Frazier. Frazier Aliho finančně podporoval v době nečinnosti. Orodoval za navrácení licence i u prezidenta Nixona. Povedlo se. Ali získal licenci zět a mohl v roce 1970 nastoupit k zápasům s Jerry Quarrym a Oscarem Bonavenou, oba vyhrál.
Vše bylo připraveno k zápasu století s Joe Frazierem. Ali během předzáasových rozhovorů nazýval Joea opicí a přátelství vzalo za své. Ali se mu sice po letech omluvil a Frazier omluvu přijal, nikdy mu ale skutečně neodpustil.
Ali zápas prohrál a byla to první porážka v karéře, jeho bilance byla 31-1.
Než se dostal k odvetě s Frazierem uběhli další tři roky a okusil druhou porážku. Tu mu uštědřil Ken Norton, ovšem odvetu která následovala ten samý rok ovládl zase Ali.
Druhý zápas s Frazierem tentokrát vyhrál ale bylo to bez titulů, protože Joe Frazier o ně přišel v zápase ve kterém ho totálně zdemoloval muž s jednou z nejtvrdších ran v historii boxu George Foreman.
Další zápas měl Ali právě s Foremanem v Zairu v Africe nazvaný "Rumble in the Jungle" ( Rachot v Jungli ) Podobně jako před lety, v zápase s Listonem, byl Ali v roli outsidera. Foreman byl mladší, silnější. Málokdo dával Alimu šanci na výhru.
Ali zvolil šílenou taktiku - nechat do sebe řezat a děsivého Foremana tak unavit. K překvapení celého světa to vyšlo a Ali George knockoutoval v osmém kole a stal se tak po druhé mistrem světa těžké váhy!

Následoval zápas s Chuckem Wepnerem který inspiroval Sylvestera Stalloneho k napsání filmu Rocky. To se psal rok 1975.
Mimo jiné došlo i na třetí zápas s Frazierem. Jeden z nejšílenějších zápasu v dějinách boxu. v Manile na Filipínách se odehrála neskutečná bitva která byla ukončená Frazierovým rohem před nástupem do finálního patnáctého kola. Ali později uznal že kdyby Joeův tým vydržel ještě pár vteřin , byl rozhodnutý ukončit on.
Šest obhajob a prohra s Leonem Spinksem s odvetou tentýž rok kterou vyhrál Ali a stal se po třetí mistrem světa ( po čtvrté, budem li počítat titul NABF )
Poslední dvě utkání už se neměli nikdy odehrát. Muhammad už nebyl očividně zcela zdráv, nejspíš se u něj už projevovali příznaky Parkinsonovy choroby Larry Holmes a Trevor Berbick už budou navždy posledními soupeři kteří porazili legendárního Muhammada Aliho. Za celou kariéru nebyl nikdy knockoutován.
Zemřel 3. června 2016 ve věku 74 let
Svět boxu by bez něj nikdy nebyl tím, čím dnes je!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama