Iron Mike Tyson

13. listopadu 2017 v 17:30 | Jiří Průša
Michael Gerard Tyson se narodil 30. června v Brooklynu a v deseti letech se přestěhovali do čtvrti Brownsville po tom co jeho matka přišla o práci. Ta začala pít, často střídala "nápadníky" prala se s nimi, malý Mike viděl násilí všude kolem. Jednou ho dokonce opařila když se chtěla pomstít jednomu ze svých amantů, polila i Mika.
Chytil se špatné party, která se "živila" vykrádáním domacností.
Často chodil na střechy a pozoroval holuby, našel v nich zalíbení, záviděl jim že se můžou vznést a uletět kam chtějí.
Za nakradené peníze si na střeše jednoho z domů postavil vlastní holubník, jednou místní kluk jménem Gary, chytil jeho oblíbeného holuba utrhl mu hlavu a hodil ji na něj. Měl cely obličej i oblečení od krve. I když přiznává že měl strach tak se do něj pustil a za chvíli bylo po všem. Gary ležel knockoutovaný na zemi. Poprvé v životě udělal něco co mu později šlo ze všeho nejlépe a co mu vyneslo doživotní slávu, která bude zářit i po jeho smrti. Knockoutoval svého soka.
Začal se k vykrádačkám účastnit ještě jakýchsi pouličních rvaček. Brzy o něm slyšeli i za hranicí čtvrti. Vždyť byl jestě dítě a pral se, i přes některé porážky, mnohdy s dospělými chlapy.
Stále častěji se dostával do napravných zařízení pro mladistvé delikventy až se dostal do toho ve Spoffordu.
Paradoxně ten dal ale světu Mika Tysona - boxera. Mladé trestance tu k řádu a disciplíně vede bývalý boxer Bobby Steward. Mike se k němu přihlásí a Bobby si brzy uvědomí že má před sebou někoho výjimečného. Kontaktuje tedy jistého Cuse D'amata, trenéra který vedl třeba mistra světa těžké váhy Floyda Pattersona.
Po pár minutách kdy vidí Mika při tréninku, Cus prohlásí, tohle je příští mistr světa.
Mladý Tyson se k D'amatovi a jeho ženě Camile po propuštění a smrti jeho matky, Lorny Tyson nastěhuje. Hodně si spolu povídají o boxerských knihách, o boxu obecně. Mike ho rád poslouchá. Při treninku a při každé příležitosti mu vtlouká do hlavy že on bude ten nejlepší, nejtvrdší a nejsilnějsí, chce aby tomu sám Mike uvěřil a podle toho přistupoval k tréninku.
Když porazil svèho prvního soupeře v amatérském ringu, dal ruce v bok a položil na něj nohu jako to dělají lovci se skolenou kořistí. D'amato na něj řval " Co to děláš sakra? Okamžitě dej tu nohu dolu". Učil ho být krvelačné zvíře, ale zároveň s respektem k soupeři. Když si všimnete, většině soupeřům později v profi ringu po knockoutu pomáhá na nohy.
Vypadá to jako pohádka, ale Tyson se vracel domu, do své čtvrti kde stejně pokračoval ve vloupačkách, popíjel s kumpány alkohol a příkladný život rozhodně nevedl.
Přesto si vybojuje účast na juniorských olympijských hrách, které vyhraje když všechny zápasy končí před limitem a dodnes drží rekord JOH nejrychlejší K.O. 8 sekund.
Teddy Atlas, trenér ktery vede Tysona pod dohledem D'amata jednou na Mika vytáhne pistoli, po tom co Tyson jeho dvanáctileté neteři sáhne na zadek a údajně mu vystřelí u hlavy. Je jasné kdo musí jít, Cus se svého klenotu nevzdá.
Atlase nahradí muž který Tysona provede významnou částí kariéry, tou nejúspěšnější, Kevin Rooney.
Jestli se ptáte proč Mike Tyson nikdy nestartoval na olympijskych hrách a neměl šanci je vyhrát podobně jako Lennox Lewis, Muhammad Ali, Wladimir Klitschko nebo George Foreman, tak to bylo díky poškození od rozhodčích. Kteří 2x přiřkli vítězství Henry Tillmanovi i když Tyson jasně dominoval v obou zápasech.
Nebylo nač čekat, Kid Dynamite vstoupil do profi ringu 6. Března 1985 ve věku necelých devatenácticti let. Soupeřem byl Hector Mercedes a zápas trval jednu minutu a celých čtyřicet sedm vteřin.
Stihne do listopadu roku 85 ještě 11 zápasů, které všechny vyhraje knockoutem, když ho zasáhne rána se kterou se údajně dodnes nesrovnal, jeho "otec", trenér, mentor, jediný muž kterého, dle svých slov za celý život respektoval, Cus D'amato zemřel 4. listopadu 1985. Mike se s tím neuměl popasovat, vyčítal mu že ho tu nechal samotného.
Přesto stihl do konce roku ještě 4 zápasy a všechny vyhrál K.O. Suma sumárum v březnu 1985 vstoupil mezi profesionály a v prosinci téhož roku měl bilanci 15-0 , 15 K.O.
O 11 měsíců později už nastupoval ke svému osmadvacátému zápasu. Byl to zápas o titul WBC proti Trevoru Berbickovi. Tomu Trevoru Berbickovi který zbil jeho velký vzor Muhammada Aliho v jeho posledním zápase kariéry. Všichni čekali co předvede tohle zázračné dítě z Catskillu.
Při pokynech rozhodčího ve středu ringu se v Berbickově tváři zračí jistá vyplašenost, uhýbá očima. Zatímco Mike se, skoro až lhostejně, kolíbá ze strany na stranu a hledí do tváře své příští oběti. Ve svém rohu si naposled plácne s Kevinem Rooneym, ten ho obejme, poplácá po zádech a jde se na věc.
Berbick se snaží útočit v úvodu kola ale Mike svými typickými úhyby do stran v klidu vše pokryje a vypouští na Berbicka dva děsivé levé háky, následuje přetlačovaná uprostřed ringu, Berbick se pokouší zaútočit pravým zvedákem, Ale Tyson uhýbá a kontruje kombinací dvou pravých a levým hákem po kterém Berbick odcupital na druhou stranu ringu. Zbývalo jen pár vteřin do konce prvního kola, které se Berbickovi podařilo přežít.
V přestávce vyslechl Kevina Rooneyho a jeho pokyny a do druhého kola nastoupil hned pravým crossem kterým Berbicka málem přerazil v pase. Následovala kombimace háků a Berbick byl poprvé na podlaze. Po chvilce klinčování jde Berbick po úderu na spodek a levém háku na hlavu opět na zem, zvedá se, ale nohy neposlouchají, padá do jednoho rohu , do druhého a je konec, rozhodčí ho odmával a všichni v hale i miliony divaků po celém světě ví že jsou svědky něčeho velikého. Mike Tyson se stává ve 20 letech nejmladším mistrem světa těžké váhy v historii, tenhle kousek se doposud nikomu nepodařilo překonat.
Následoval zápas s Jamesem Smithem o titul federace WBA který Tyson vyhrává na body.
Píše se datum 1. srpna 1987 když vybodoval Tony Tuckera a stal se i šampionem IBF, poslední hlavní organizace a sjednotil všechny tituly. (WBO- v tu dobu ještě neexistovala)
22.ledna 1988 přišla další odplata, kterou dokonce slíbil Alimu jako čtrnáctiletý kluk. Když mu Cus předal sluchátko a na druhé straně byl Muhammad Ali. Tyson byl u vytržení, "Ali, Ali, já mu to vrátim, jsem ještě dítě ale jednou budu mistr světa v těžké váze, já mu to vrátím" to bylo po zápase , který už očividně nemocný Ali prohrál s Larry Holmesem. Ali byl přítomen a Mikovi před zápasem pošeptal "nezapomeň co jsi mi slíbil"
Mike přikývl a za čtyři kola Holmese zdemoloval.
O pět měsíců později se nechal Tyson zvyklat Donem Kingem, prostě pro to že mu nabídl hodně peněz, aby přetrhal všechny vztahy s odkazem který zanechal Cus D'amato. Po zápase s Michaelem Spinksem ( výhra knockoutem v 1. Kole ) vyhodil jako svého trenéra Kevina Rooneyho. Mikova bilance pod Rooneym čítala 35 zápasů, 35 výher. Don King Tysona odíral kde jen mohl a udělal si z něj dojnou krávu. Účtoval mu například nesmyslné částky za ručníky a jiný "servis" Tyson po letech, když se už jejich cesty rozcházely, Kinga zmlátil před hotelem v Los Angeles a rozdrtil mu nadočnici.
Bez Rooneyho Mike vyhrál dva zápasy aż přišel nejvíc šokující zápas v dějinách boxu.
11. února 1990 prohrává v Japonsku v Tokiu v 10. kole knockoutem, s průměrným boxerem, Jamesem "Busterem" Douglasem. Mike sice poslal Douglase na podlahu , ten se zvedl pozdě, ale sudí počítal pomalu a nechal zápas pokračovat.
Bez Rooneyho už to pak nikdy nebyl ten Tyson. Změnil styl, spoléhal se často jen na tu jednu ránu. I když mu to mnohdy vyšlo, už nebyl ta neporazitelná knockoutová mašina. Přiznal že noc před zápasem s Douglasem proflámoval v ulicích Tokia. Netrénoval a stal se závislým na kokainu.
Následovali čtyři zápasy všechny vyhrané a další šok. Tyson byl obviněn a odsouzen za znásilnění modelky Desiree Washington. Dostal šest let, propuštěn byl po třech. Ke znásilnění se nikdy nepřiznal a dodnes svou vinu popírá.
Po propustění se do ringu vrací 19.srpna 1995 výhrou v prvním kole nad Peterem Mcneelym. Následují tři vítězné duely až dojde na souboj s legendárním Evanderem Holyfieldem. Holyfield vyhrává knockoutem v 11 kole a následuje odveta a další šok v kariéře "Nejhoršího muže planety" jak byl během největší slávy nazýván. Tyson upozorňuje sudího na nečisté údery hlavou ze strany Holyfielda. Ten stížnosti nechává bez povšimnutí. Mike dostává "blikanec" vyplivne zubní chránič a ukousne Holyfieldovi kus ucha.
Poté neboxuje dva roky a po návratu odboxuje šest zápasů s nepříliš zvučnými soupeři z nichž dva navíc skončí bez výsledku. Až dostane svou poslední šanci boxovat o tituly. 8. Června 2002 má být jeho soupeř král té doby, legenda, Lennox Lewis. Před zápasem Tyson vypouští hlášky jako "vyrvu ti srdce z těla, sežeru tvoje děti" apod. Lennox celkem v klidu kontruje "zavřu ti hubu svými háky." Při vážení Tyson dokonce Lennoxe napadne a kousne ho do stehna. V zápase ale Tyson nemá žádnou šanci, Lennox si ho hlídá přední rukou a dělá mu z obličeje trhací kalendář. V osmém kole vše ukončuje když Tysona knockoutuje.
Po zápase se Tyson objímá v ringu s Lewisovou matkou, říká do mikrofonu jak ho má rád. Legenda Tyson pomalu končí. Je smutné že je hodně známý pravě pro ty své výstřelky, které ale dělal právě když už neměl v ringu moc co nabídnout. Přiznává že byl často pod vlivem drog, byl závislý na kokainu. Na dopingové kontroly měl umělý penis s cizí, čistou močí. Ve své biografii uvádí že kývl na zápas s Lewisem jen kvůli penězům, potřeboval umořit obrovské dluhy.
Poté sice poráží po 47 vteřinách Cliforda Ettiena ale potom následuje porážka K.O. ve 4. kole od Danny Williamse. A poslední zápas s Kevinem Mcbridem, prohra TKO když Mike nenastoupil do 7. Kola. Ještě v ringu oznamuje konec kariéry, že dál nechce špinit dobré jméno sportu který tolik miloval. Gratuluje McBridovi k vítězství a odchází.

Mike Tyson skončil s bilancí 50-6-0-44 K.O.
Takový je Mike Tyson, legendární boxer. Dost možná nejlepší boxer všech dob. Který ovšem neměl , jemně řečeno "zrovna příkladnou životosprávu a disciplínu. Na spoustu zápasů netrénoval, flámoval. Přesto mu to dost dlouho vycházelo. Na rozdíl od jeho velkého vzoru Muhammada Aliho, který nebyl nikdy knockoutován, tak Mike Tyson nikdy neprohrál na body, všechno K.O. ( a jedna diskvalifikace ) Myslím že ho to přesně vystihuje- všechno nebo nic! Kdyby se sešlo více faktorů v jeho prospěch, ať už to že by ho tak brzo neopustil Cus, nebo se nenechal zvyklat Donem Kingem a zůstal u Kevina Rooneyho troufám si tvrdit že by s přehledem překonal rekord legendárního, jediného neporaženého šampiona těžké váhy Rocky Marciana 49-0-0.
Milován hrstkou, nenáviděn mnoha, respektován všemi. Takový je Železný Mike Tyson, nejmladší mistr světa všech dob!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama