Listopad 2017

Iron Mike Tyson

13. listopadu 2017 v 17:30 | Jiří Průša
Michael Gerard Tyson se narodil 30. června v Brooklynu a v deseti letech se přestěhovali do čtvrti Brownsville po tom co jeho matka přišla o práci. Ta začala pít, často střídala "nápadníky" prala se s nimi, malý Mike viděl násilí všude kolem. Jednou ho dokonce opařila když se chtěla pomstít jednomu ze svých amantů, polila i Mika.
Chytil se špatné party, která se "živila" vykrádáním domacností.
Často chodil na střechy a pozoroval holuby, našel v nich zalíbení, záviděl jim že se můžou vznést a uletět kam chtějí.
Za nakradené peníze si na střeše jednoho z domů postavil vlastní holubník, jednou místní kluk jménem Gary, chytil jeho oblíbeného holuba utrhl mu hlavu a hodil ji na něj. Měl cely obličej i oblečení od krve. I když přiznává že měl strach tak se do něj pustil a za chvíli bylo po všem. Gary ležel knockoutovaný na zemi. Poprvé v životě udělal něco co mu později šlo ze všeho nejlépe a co mu vyneslo doživotní slávu, která bude zářit i po jeho smrti. Knockoutoval svého soka.
Začal se k vykrádačkám účastnit ještě jakýchsi pouličních rvaček. Brzy o něm slyšeli i za hranicí čtvrti. Vždyť byl jestě dítě a pral se, i přes některé porážky, mnohdy s dospělými chlapy.
Stále častěji se dostával do napravných zařízení pro mladistvé delikventy až se dostal do toho ve Spoffordu.
Paradoxně ten dal ale světu Mika Tysona - boxera. Mladé trestance tu k řádu a disciplíně vede bývalý boxer Bobby Steward. Mike se k němu přihlásí a Bobby si brzy uvědomí že má před sebou někoho výjimečného. Kontaktuje tedy jistého Cuse D'amata, trenéra který vedl třeba mistra světa těžké váhy Floyda Pattersona.
Po pár minutách kdy vidí Mika při tréninku, Cus prohlásí, tohle je příští mistr světa.
Mladý Tyson se k D'amatovi a jeho ženě Camile po propuštění a smrti jeho matky, Lorny Tyson nastěhuje. Hodně si spolu povídají o boxerských knihách, o boxu obecně. Mike ho rád poslouchá. Při treninku a při každé příležitosti mu vtlouká do hlavy že on bude ten nejlepší, nejtvrdší a nejsilnějsí, chce aby tomu sám Mike uvěřil a podle toho přistupoval k tréninku.
Když porazil svèho prvního soupeře v amatérském ringu, dal ruce v bok a položil na něj nohu jako to dělají lovci se skolenou kořistí. D'amato na něj řval " Co to děláš sakra? Okamžitě dej tu nohu dolu". Učil ho být krvelačné zvíře, ale zároveň s respektem k soupeři. Když si všimnete, většině soupeřům později v profi ringu po knockoutu pomáhá na nohy.
Vypadá to jako pohádka, ale Tyson se vracel domu, do své čtvrti kde stejně pokračoval ve vloupačkách, popíjel s kumpány alkohol a příkladný život rozhodně nevedl.
Přesto si vybojuje účast na juniorských olympijských hrách, které vyhraje když všechny zápasy končí před limitem a dodnes drží rekord JOH nejrychlejší K.O. 8 sekund.
Teddy Atlas, trenér ktery vede Tysona pod dohledem D'amata jednou na Mika vytáhne pistoli, po tom co Tyson jeho dvanáctileté neteři sáhne na zadek a údajně mu vystřelí u hlavy. Je jasné kdo musí jít, Cus se svého klenotu nevzdá.
Atlase nahradí muž který Tysona provede významnou částí kariéry, tou nejúspěšnější, Kevin Rooney.
Jestli se ptáte proč Mike Tyson nikdy nestartoval na olympijskych hrách a neměl šanci je vyhrát podobně jako Lennox Lewis, Muhammad Ali, Wladimir Klitschko nebo George Foreman, tak to bylo díky poškození od rozhodčích. Kteří 2x přiřkli vítězství Henry Tillmanovi i když Tyson jasně dominoval v obou zápasech.
Nebylo nač čekat, Kid Dynamite vstoupil do profi ringu 6. Března 1985 ve věku necelých devatenácticti let. Soupeřem byl Hector Mercedes a zápas trval jednu minutu a celých čtyřicet sedm vteřin.
Stihne do listopadu roku 85 ještě 11 zápasů, které všechny vyhraje knockoutem, když ho zasáhne rána se kterou se údajně dodnes nesrovnal, jeho "otec", trenér, mentor, jediný muž kterého, dle svých slov za celý život respektoval, Cus D'amato zemřel 4. listopadu 1985. Mike se s tím neuměl popasovat, vyčítal mu že ho tu nechal samotného.
Přesto stihl do konce roku ještě 4 zápasy a všechny vyhrál K.O. Suma sumárum v březnu 1985 vstoupil mezi profesionály a v prosinci téhož roku měl bilanci 15-0 , 15 K.O.
O 11 měsíců později už nastupoval ke svému osmadvacátému zápasu. Byl to zápas o titul WBC proti Trevoru Berbickovi. Tomu Trevoru Berbickovi který zbil jeho velký vzor Muhammada Aliho v jeho posledním zápase kariéry. Všichni čekali co předvede tohle zázračné dítě z Catskillu.
Při pokynech rozhodčího ve středu ringu se v Berbickově tváři zračí jistá vyplašenost, uhýbá očima. Zatímco Mike se, skoro až lhostejně, kolíbá ze strany na stranu a hledí do tváře své příští oběti. Ve svém rohu si naposled plácne s Kevinem Rooneym, ten ho obejme, poplácá po zádech a jde se na věc.
Berbick se snaží útočit v úvodu kola ale Mike svými typickými úhyby do stran v klidu vše pokryje a vypouští na Berbicka dva děsivé levé háky, následuje přetlačovaná uprostřed ringu, Berbick se pokouší zaútočit pravým zvedákem, Ale Tyson uhýbá a kontruje kombinací dvou pravých a levým hákem po kterém Berbick odcupital na druhou stranu ringu. Zbývalo jen pár vteřin do konce prvního kola, které se Berbickovi podařilo přežít.
V přestávce vyslechl Kevina Rooneyho a jeho pokyny a do druhého kola nastoupil hned pravým crossem kterým Berbicka málem přerazil v pase. Následovala kombimace háků a Berbick byl poprvé na podlaze. Po chvilce klinčování jde Berbick po úderu na spodek a levém háku na hlavu opět na zem, zvedá se, ale nohy neposlouchají, padá do jednoho rohu , do druhého a je konec, rozhodčí ho odmával a všichni v hale i miliony divaků po celém světě ví že jsou svědky něčeho velikého. Mike Tyson se stává ve 20 letech nejmladším mistrem světa těžké váhy v historii, tenhle kousek se doposud nikomu nepodařilo překonat.
Následoval zápas s Jamesem Smithem o titul federace WBA který Tyson vyhrává na body.
Píše se datum 1. srpna 1987 když vybodoval Tony Tuckera a stal se i šampionem IBF, poslední hlavní organizace a sjednotil všechny tituly. (WBO- v tu dobu ještě neexistovala)
22.ledna 1988 přišla další odplata, kterou dokonce slíbil Alimu jako čtrnáctiletý kluk. Když mu Cus předal sluchátko a na druhé straně byl Muhammad Ali. Tyson byl u vytržení, "Ali, Ali, já mu to vrátim, jsem ještě dítě ale jednou budu mistr světa v těžké váze, já mu to vrátím" to bylo po zápase , který už očividně nemocný Ali prohrál s Larry Holmesem. Ali byl přítomen a Mikovi před zápasem pošeptal "nezapomeň co jsi mi slíbil"
Mike přikývl a za čtyři kola Holmese zdemoloval.
O pět měsíců později se nechal Tyson zvyklat Donem Kingem, prostě pro to že mu nabídl hodně peněz, aby přetrhal všechny vztahy s odkazem který zanechal Cus D'amato. Po zápase s Michaelem Spinksem ( výhra knockoutem v 1. Kole ) vyhodil jako svého trenéra Kevina Rooneyho. Mikova bilance pod Rooneym čítala 35 zápasů, 35 výher. Don King Tysona odíral kde jen mohl a udělal si z něj dojnou krávu. Účtoval mu například nesmyslné částky za ručníky a jiný "servis" Tyson po letech, když se už jejich cesty rozcházely, Kinga zmlátil před hotelem v Los Angeles a rozdrtil mu nadočnici.
Bez Rooneyho Mike vyhrál dva zápasy aż přišel nejvíc šokující zápas v dějinách boxu.
11. února 1990 prohrává v Japonsku v Tokiu v 10. kole knockoutem, s průměrným boxerem, Jamesem "Busterem" Douglasem. Mike sice poslal Douglase na podlahu , ten se zvedl pozdě, ale sudí počítal pomalu a nechal zápas pokračovat.
Bez Rooneyho už to pak nikdy nebyl ten Tyson. Změnil styl, spoléhal se často jen na tu jednu ránu. I když mu to mnohdy vyšlo, už nebyl ta neporazitelná knockoutová mašina. Přiznal že noc před zápasem s Douglasem proflámoval v ulicích Tokia. Netrénoval a stal se závislým na kokainu.
Následovali čtyři zápasy všechny vyhrané a další šok. Tyson byl obviněn a odsouzen za znásilnění modelky Desiree Washington. Dostal šest let, propuštěn byl po třech. Ke znásilnění se nikdy nepřiznal a dodnes svou vinu popírá.
Po propustění se do ringu vrací 19.srpna 1995 výhrou v prvním kole nad Peterem Mcneelym. Následují tři vítězné duely až dojde na souboj s legendárním Evanderem Holyfieldem. Holyfield vyhrává knockoutem v 11 kole a následuje odveta a další šok v kariéře "Nejhoršího muže planety" jak byl během největší slávy nazýván. Tyson upozorňuje sudího na nečisté údery hlavou ze strany Holyfielda. Ten stížnosti nechává bez povšimnutí. Mike dostává "blikanec" vyplivne zubní chránič a ukousne Holyfieldovi kus ucha.
Poté neboxuje dva roky a po návratu odboxuje šest zápasů s nepříliš zvučnými soupeři z nichž dva navíc skončí bez výsledku. Až dostane svou poslední šanci boxovat o tituly. 8. Června 2002 má být jeho soupeř král té doby, legenda, Lennox Lewis. Před zápasem Tyson vypouští hlášky jako "vyrvu ti srdce z těla, sežeru tvoje děti" apod. Lennox celkem v klidu kontruje "zavřu ti hubu svými háky." Při vážení Tyson dokonce Lennoxe napadne a kousne ho do stehna. V zápase ale Tyson nemá žádnou šanci, Lennox si ho hlídá přední rukou a dělá mu z obličeje trhací kalendář. V osmém kole vše ukončuje když Tysona knockoutuje.
Po zápase se Tyson objímá v ringu s Lewisovou matkou, říká do mikrofonu jak ho má rád. Legenda Tyson pomalu končí. Je smutné že je hodně známý pravě pro ty své výstřelky, které ale dělal právě když už neměl v ringu moc co nabídnout. Přiznává že byl často pod vlivem drog, byl závislý na kokainu. Na dopingové kontroly měl umělý penis s cizí, čistou močí. Ve své biografii uvádí že kývl na zápas s Lewisem jen kvůli penězům, potřeboval umořit obrovské dluhy.
Poté sice poráží po 47 vteřinách Cliforda Ettiena ale potom následuje porážka K.O. ve 4. kole od Danny Williamse. A poslední zápas s Kevinem Mcbridem, prohra TKO když Mike nenastoupil do 7. Kola. Ještě v ringu oznamuje konec kariéry, že dál nechce špinit dobré jméno sportu který tolik miloval. Gratuluje McBridovi k vítězství a odchází.

Mike Tyson skončil s bilancí 50-6-0-44 K.O.
Takový je Mike Tyson, legendární boxer. Dost možná nejlepší boxer všech dob. Který ovšem neměl , jemně řečeno "zrovna příkladnou životosprávu a disciplínu. Na spoustu zápasů netrénoval, flámoval. Přesto mu to dost dlouho vycházelo. Na rozdíl od jeho velkého vzoru Muhammada Aliho, který nebyl nikdy knockoutován, tak Mike Tyson nikdy neprohrál na body, všechno K.O. ( a jedna diskvalifikace ) Myslím že ho to přesně vystihuje- všechno nebo nic! Kdyby se sešlo více faktorů v jeho prospěch, ať už to že by ho tak brzo neopustil Cus, nebo se nenechal zvyklat Donem Kingem a zůstal u Kevina Rooneyho troufám si tvrdit že by s přehledem překonal rekord legendárního, jediného neporaženého šampiona těžké váhy Rocky Marciana 49-0-0.
Milován hrstkou, nenáviděn mnoha, respektován všemi. Takový je Železný Mike Tyson, nejmladší mistr světa všech dob!

Joshua: Parker na jaře, sjednocení s Wilderem v létě

11. listopadu 2017 v 12:54 | Jiří Průša
Nejdříve zápas s Josephem Parkerem, aby si Anthony Joshua mohl odškrtnout pás WBO a potom absolutní sjednocení s Deontayem Wilderem, držitelem titulu WBC.
Nalinkované to má Anthony Joshua hezky, ale vede dlouhá cesta už jen k tomu aby se všechny strany dohodli za stolem, natož aby se rozhodovalo v ringu.
Ještě žádný bojovník těžké váhy to nedokázal. Ani Mike Tyson, ani Lennox Lewis, Evander Holyfield nebo bratři Klitschkové, ještě nikdo v historii nesjednotil všechny čtyři prestižní organizace. Anthony Joshua, může být první. Proti ale jistě bude jak Parker tak Wilder. Kteří můžou o tento primariát hrát také.
Šéf Matchroom boxing, stáje do které patří Joshua prý zahájil jednání s oběma tábory. Jako ideální variantu ale vidí právě scénář kdy se utká nejdříve s na jaře s novozélandským mistrem a potom v létě s tím americkým.
"Problém u Parkera je to že jeho hodnota je ve světě malá, ale musíme ho respektovat jako držitele WBO" říká Hearn a dodává "Jsme připraveni ho zaplatit, ale musíme najít střední cestu mezi realitou a fantazií. Rádi bychom duel s Parkerem na jaře, abychom šli do zápasu s Wilderem se všemi pásy a chyběl nám jen jeden aby byl AJ nezpochybnitelným králem boxu!"
David Higgins promotér Parkera potvrdil, že první kontakty už proběhli a jedná se o březnu nebo dubnu. Doufá v dohodu a že nebude muset sahat po žádném záložním plánu, včetně Lucase Browna. Přiznává že je to záležitost obchodu a peněz.
"Bereme na vědomí že Joshua pokud boxuje na domácí půdě, má za sebou obrovskou základnu fanoušků. Pokud chtějí skutečně nyní sjednotit, budou platit více než jindy. Máme i jiné možnosti a pokud se nespokojíme s nabídkou můžeme jít jinou cestou a k zápasu může dojít v druhém čtvrtletí, nebo jiném roce" říká Higgins.

David Haye: Tony třes se!

10. listopadu 2017 v 13:21 | Jiří Průša
David Haye 28-3-0, býalý mistr světa křížové (WBA, WBC) i těžké váhy (WBA) varuje Tonyho Bellewa že je v perfektní kondici pro odvetu, po tom co se plně zotavil po operaci achylovy šlachy kterou si utrhl v prvním vzájemném souboji.
Tony Bellew 29-2-1, mistr světa v křížové váze (WBO, WBC) přešel do těžké váhy pouze kvůli zápasu s Hayem.
Ten se uskutečnil 4. března 2017 a Bellew Hayeho, v hojně sledovaném duelu, doslova vystřelil z ringu v 11 kole.
David Haye se vrátil do ringu 16. ledna 2016 po téměř čtyřleté pauze, když musel být dvakrát zrušen jeho zápas s Tysonem Fury v roce 2012 kvůli vleklým problémům s ramenem.
Odveta dvou britských kohoutů, mezi kterými bylo spoustu zlé krve a na tiskové konferenci museli být odděleni plotem, se uskuteční 17. prosince v Londýnské O2 areně. ( Pro zranění Haye se zápas odložil na 5.5. 218)
Hayemaker uklidnil fanoušky že mu 9 měsíců na zotavení stačilo a že je v tréninku v plné zátěži.
Vítěz zápasu by se měl stát povinným vyzyvatelem organizace IBO kterou drží další britský šampion, král těžké váhy Anthony Joshua.
Dočkáme se zápasu Anthony Joshua vs. David Haye? Tony Bellew patří do stáje Matchroom boxing pod křídla Eddieho Hearna stejně jako Joshua. A je nepravděpodobné že by Hearn postavil svoje mistry, v těžké a křížové váze proti sobě. Navíc ani pro Joshuu, ani pro Bellewa, by vzájemný souboj neznamenal žádný významný posun. Ledaže by Bellew stál o to zůstat v těžké váze a pokusil se získat tituly i v ní. Myslím ale, že má dobře spočítané že ve své křížové divizi má větší šance.

GGG vs. Canelo - odveta!

9. listopadu 2017 v 13:15 | Jiří Průša
Odveta světové dvojky střední váhy, neporažené mašiny z Kazachstánu Gennady Golovkina 37-0-1 a světové jedničky mexičana Saula "Canela" Alvareze 49-1-2, kterého porazil pouze legendární Floyd Mayweather ještě v super welterové váze, by se mohla uskutečnit 5. května. To by měl mít další zápas Alvarez, ale netvrdí že to bude proti Golovkinovi.
Oba se střetli 16. září letošního roku v Las Vegas o tituly WBA, WBC, IBF a IBO ve střední váze, které drží Golovkin.
V jednom z nejsledovanějších zápasů roku se oba borci rozloučili remízou když rozhodčí bodovali následovně.
Don Trella 114-144 , Dave Moretti 115-113 pro Golovkina a Adalaide Byrd 118-110 pro Canela.
Zejména rozhodnutí poslední jmenované vyvolalo negativní ohlasy.
Golovkinův promotér Tom Loeffler k tomu uvedl "byla to opravdu mezinárodní sportovní událost. Gennady je stále mistrem světa, stále drží své pásy. Uděláme co bude v našich silách aby se zápas uskutečnil."
Eric Gomez, muž zastupující Alvareze mluvil v podobném tónu " Je to zápas který oba borci chtějí, média ho chtějí, fanoušci ho chtěj"
Podle Golovkina by Canelo neměl lhát fanouškům boxu po celém světě a říkat že vyhrál " Všichni to viděli sami, nechci se vůbec bavit o skóre 118-110 protože to je k smíchu. Během našeho zápasu měl dobré momenty, i já si toho všiml. Ale ze záznamu jsem ten zápas nesledoval. Všichni máme špatné a dobré dny a tohle byl špatný den v mé kariéře. Nemá cenu něco analyzovat. Samozřejmě že chci odvetu!" dodává GGG.

Deontay Wilder k Anthony Joshuovi : Můžeš utíkat, ale já tě chytím

7. listopadu 2017 v 21:47 | Jiří Průša
Knockoutér Deontay Wilder (39-0-0-38K.O.) mistr světa WBC ještě zvýšil tlak na Anthony Joshuu (20-0-0-20K.O.) po sobotní výhře nad Bermanem Stivernem. Je otázka zda je to potřeba, britský bijec chce zápas s tím americkým také.
Wilderovi je vyčítáno že ještě neměl pořádného soupeře, chce konečně dokázat že je hoden být šampion. "Vyzýval jsem ty nejlepší, snažil se bojovat s těmi nejlepšími, ti nejlepší nepřijali."
A když přijali nakonec ze zápasů sešlo kvůli dopingovým prohřeškům jak u světové dvojky rusa Alexandra Povětkina (32-1-0-23K.O.) tak u světové čtyřky kubánce Luise Ortize (27-0-0-23K.O.)
"Naše cesty se musí zkřížit, proč čekat? Udělejme to teď! Chci sjednotit. Měl by být jeden šampion, jedna tvář, jedno jméno a to Deontay Wilder."
Oba protagonisti ten zápas chtějí, fanoušci po celém světě ho chtějí. Doufejme že na něj dojde co nejdřív.

Eddie Hearn v New Yorku promluvil i o možnosti souboje Joshua vs. Wilder

7. listopadu 2017 v 18:09 | Jiří Průša
Edie Hearn, šéf stáje Matchroom boxing pod kterou rozdává rány i Anthony Joshua je v současné době ve Spojených státech, kde promluvil i o tom v jaké fázi se nachází jednání s týmem "Bronozvého Bombarďáka" Deontaye Wildera který v sobotu zničil Bermana Stiverna K.O. v prvním kole.
Podle Hearna tam žádný oficiální kontakt ještě neproběhl. Nemají problém se s Wilderem utkat v roce 2018 ale je potřeba si stanovit priority a jako vždy jde v poslední řadě hlavně o peníze.
"Jeden prodává 5000 lístků v Brooklynu, druhý 70 000 lístků v Británii. Musí zvítězit zdravý rozum" Je si Hearn dobře vědom kolik se na zápase dvou gigantů dá vydělat.
Došlo i na téma kde by se sjednocující zápas Joshua (WBA,IBF) vs. Wilder (WBC) případně uskutečnil. I když by Wembley po zápase s Klitschkem vypadalo jako logická volba, podle Hearna by bylo hrozně těžké ho na rok 2018 zamluvit. Jako alternativu navrhuje národní stadion rugby Twickenham v jihozápadním Londýně s kapacitou 82 000 diváků. Po Wembley druhý největší stadion ve Velké Británii.

Joshua vs. Parker v březnu?

7. listopadu 2017 v 14:58 | Jiří Průša

Podle Davida Higginse který zastupuje šampiona WBO Josepha Parkera začali debaty o možném sjednocujícím zápase mezi jeho svěřencem a Anthonym Joshuou šampionem WBA, IBF a IBO.
Higgins hovořil s Ediem Hearnem, který zastupuje právě současného krále těžké váhy, údajně v pondělí večer.
Cílem dohody je březnový datum, který se ale může změnit v závislosti na tom jak dlouho se bude o zápase rokovat.
Jedním z největších problémů jak dosáhnout dohody může být rozdělení peněz. Hearn požaduje rozdělení v poměru 80-20% pro Joshuu, na což Parker a jeho tým nechce přistoupit. Higgins to nepovažuje za odpovícající částku pro svého neporaženého šampiona.
Parker se stal mistrem světa v prosinci 2016 když vybodoval Andyho Ruize v zápase o uvolněný titul WBO.
Dalším kdo stojí o zápas s AJ je američan Deontay Wilder šampion organizace WBC, 4. listopadu zdemoloval Bermana Stiverna v 1. kole K.O. Wilderova bilnce čítá 39 zápasů, 39 výher z toho 38 knockoutů. Dočkáme se definitvního sjednocení všech titulů těžké váhy a jednoho jediného superšampiona?

Tyson Fury : S Klitshkem jsem si hrál, vyškolím Joshuu

7. listopadu 2017 v 14:25 | Jiří Průša
Tyson Fury 25-0-0, bývalý mistr světa těžké váhy organizací WBA, IBF, IBO a WBO které vybojoval v Listopadu 2015 nad legendárním, jedenáct let neporaženým ukrajincem Wladimirem Klitshckem 64-5-0, je přesvědčený že pokud se dokáže dostat zpět do špičkové formy, je schopný porazit Anthony Joshuu 20-0-0 a získat alespoň část pásů zpět.
Joshua totiž drží tituly IBF, WBA a IBO. Pás organizace IBF vyhrál 9. dubna 2016 nad Charlesem Martinem ( IBF byl Furymu odebrán po tom co dal přednost odvetě s Klitschkem namísto zápasu s tehdejším povinným vyzyvatelem Vyacheslavem Glazkovem. Uskutečnil se tedy eliminační souboj mezi Glazkovem a Martinem, který vyhrál druhý jmenovaný pro zranění soupeře ve třetím kole ) WBA a IBO vyhrál brit, stejně jako Fury, nad Wladimirem Klitschkem 29. dubna 2017 v epické bitvě. Když dlouholetého krále nejtěžší váhové divize knockoutoval v 11. kole. Anthony Joshua vyvolával Furyho ihned po zápase před vyprodaným Wembley, "Fury kde jsi bejby?" ten ale v hledišti chyběl.
Tyson Fury reagoval na zápas slovy že on si s Klitschkem jen hrál zatímco Joshua se s ním dostal do problémů, dokonce byl v šestém kole poprvé v kariéře počítán, po pumelici ze zadní Klitschkovi ruky.
Nemá cenu abych se vracel pokud nebudu 100% připravený, v těžké váze je víc borců kteří by mi dělali potíže pokud nebudu v nejlepší možné kondici. Ví dobře 206 cm vysoký britský obr přezdívaný "Gypsy King"
Než bude moci zažádat o navrácení licence musí počkat na vyřešení situace u protidopingové organizace UKAD která tvrdí že v roce 2015 užíval zakázané látky. Což on sám popírá " Udělal jsem spoustu špatných věcí , ale doping nikdy"
"Jsem ochoten bojovat proti všem těžkým vahám, nemám se čeho bát. Máte tu šampiony kteří drží pásy, ale spadli jim do klína, jsem jediný muž který tu dnes stojí, který porazil šampiona. Ale když se podívám na divizi nemám se vůbec čeho bát. Joshuu vyškolím."
Anthony Joshua reagoval na zprávu o nemoci Furyho, který trpí bipolární afektivní poruchou tím že mu na dálku vyjádřil podporu. "Vše jde v tuto chvíli stranou, jsou věci přesahující box. Já doufám v návrat ještě silnějšího a lepšího Tysona Furyho"
Doufejme, že Fury opravdu začal pracovat na návratu mezi 16 provazů a třeba se dočkáme bitvy o Británii - zápasu Anthony Joshua vs. Tyson Fury

Muhammad Ali - The Greatest

6. listopadu 2017 v 22:12 | Jiří Průša
Muhammad Ali - The Greatest - celým vlastním jménem: Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O'Toole Clay - +74 let - Američan - 191cm - 107kg - První profesionální zápas : 29.10.1960 - soupeř Tunney Hunsaker - vítězství na body - Olympijský vítěz z Říma 1960
Boxing record
Total fights 61
Wins 56
Wins by KO 37
Losses 5
Draws 0

Narodil se 17. Ledna 1942 v Lousville Kentucky do rodiny okrasného malíře fasád. Jako Cassius Marcelus Clay.
Když mu bylo 12 let někdo mu ukradl kolo na které si sám ušetřil. Běhal po ulicích a hledal lupiče kterého byl rozhodnutý zmlátit. Potkal ho místní policista Joe Martin který vedl boxerskou tělocvičnu. Nabídl malému Cassiovi ať svou zlobu přijde vybít tam. Kdyby jen tehdy tušil že tím začal kariéru jednoho z největších boxerů všech dob.
Cassia box zcela pohltil, trénoval a běhal kde jen mohl. Nejezdil autobusem, všude doběhl. pečoval o své tělo které považoval za posvátnou schránku. Neustále u sebe nosil lahev s vodou a v ní česnek kvůli krevnímu tlaku.
Když se dostal k prvnímu zápasu o titul mistra světa , nikdo mu nedával moc šancí. Sonny Liston byl vnímán jako hrozivý mužs drtivou ranou se kterou se nemůže nikdo měřit. Clay se choval jako blázen, neustále vykřikoval nějaké hlášky. Chtěl se dostat Listonovi do hlavy. I manželka Sonnyho se bála co se stane když její manžel vleze do ringu s tím šílencem. Sonny ovšem přípravu podcenil a vedle mladého a nevídaně rychlého Claye vypadal jako neohrabaný medvěd. Clay trefoval Listonův obličej s drtivou přesností a pravidelností že do semdého kola už odmítl nastoupit. Nepomohli mu ani nekalé praktiky kdy si nechal namazat rukavice neznámou látkou a Claye na nějakou dobu oslepil. Clay byl mistr světa těžké váhy "Král světa"
Cassius Clay k odvetě s Listonem nastoupil už jako Muhammad Ali ( jméno si změnil po konvertování k Islámu ) Zničil Listona v prvním kole tzv. neviditelným úderem. Některé názory tvrdí že Liston , který byl podezřelý že je ovládan mafií, prohrát musel a že knockoutový úder vůbec nepadl. Jiné zase že úder byl vedený zhora dolů a byl tak tvrdý že Listona uzemnil. Vznikla momentka která fotografovi vynesla věčnou slávu. Fotka na které Ali stojí nad Listonem a vyzívá ho aby vstal.
Ali dokázal poté ještě 8x obhájit než přišla rána která jeho kariéru zásadně ovlivnila a připravila svět o šampiona v nejlepších letech. Alimu byla odebrána v roce 1967 licence protože odmítl narukovat do války ve Vietnamu.
Absolvoval psychotesty a byl uznán nezpůsobilým služby pro nízkou inteligenci. Jenže velkohubý, barevný šampion byl v tu dobu velmi rasistické americe nepřípustný. Úřady rozhodli že do války narukuje. Ali prohlásil - "Když jste vy nechtěli mě, tak já teď nechci vás. Proč by měl černej bojovat za bílý proti žlutejm pro zemi kterou vzali rudejm" a odmítl nastoupit službu. To mělo za následek odebrání licence.
K titulu se dostal Jimmy Ellis od kterého si ho bez větších obtíží převzal jistý Joe Frazier. Frazier Aliho finančně podporoval v době nečinnosti. Orodoval za navrácení licence i u prezidenta Nixona. Povedlo se. Ali získal licenci zět a mohl v roce 1970 nastoupit k zápasům s Jerry Quarrym a Oscarem Bonavenou, oba vyhrál.
Vše bylo připraveno k zápasu století s Joe Frazierem. Ali během předzáasových rozhovorů nazýval Joea opicí a přátelství vzalo za své. Ali se mu sice po letech omluvil a Frazier omluvu přijal, nikdy mu ale skutečně neodpustil.
Ali zápas prohrál a byla to první porážka v karéře, jeho bilance byla 31-1.
Než se dostal k odvetě s Frazierem uběhli další tři roky a okusil druhou porážku. Tu mu uštědřil Ken Norton, ovšem odvetu která následovala ten samý rok ovládl zase Ali.
Druhý zápas s Frazierem tentokrát vyhrál ale bylo to bez titulů, protože Joe Frazier o ně přišel v zápase ve kterém ho totálně zdemoloval muž s jednou z nejtvrdších ran v historii boxu George Foreman.
Další zápas měl Ali právě s Foremanem v Zairu v Africe nazvaný "Rumble in the Jungle" ( Rachot v Jungli ) Podobně jako před lety, v zápase s Listonem, byl Ali v roli outsidera. Foreman byl mladší, silnější. Málokdo dával Alimu šanci na výhru.
Ali zvolil šílenou taktiku - nechat do sebe řezat a děsivého Foremana tak unavit. K překvapení celého světa to vyšlo a Ali George knockoutoval v osmém kole a stal se tak po druhé mistrem světa těžké váhy!

Následoval zápas s Chuckem Wepnerem který inspiroval Sylvestera Stalloneho k napsání filmu Rocky. To se psal rok 1975.
Mimo jiné došlo i na třetí zápas s Frazierem. Jeden z nejšílenějších zápasu v dějinách boxu. v Manile na Filipínách se odehrála neskutečná bitva která byla ukončená Frazierovým rohem před nástupem do finálního patnáctého kola. Ali později uznal že kdyby Joeův tým vydržel ještě pár vteřin , byl rozhodnutý ukončit on.
Šest obhajob a prohra s Leonem Spinksem s odvetou tentýž rok kterou vyhrál Ali a stal se po třetí mistrem světa ( po čtvrté, budem li počítat titul NABF )
Poslední dvě utkání už se neměli nikdy odehrát. Muhammad už nebyl očividně zcela zdráv, nejspíš se u něj už projevovali příznaky Parkinsonovy choroby Larry Holmes a Trevor Berbick už budou navždy posledními soupeři kteří porazili legendárního Muhammada Aliho. Za celou kariéru nebyl nikdy knockoutován.
Zemřel 3. června 2016 ve věku 74 let
Svět boxu by bez něj nikdy nebyl tím, čím dnes je!!!